V místní části Cikov se nachází "fialový pramen" s upraveným rybníčkem a sochou Panny Marie Lurdské z roku 1893. Z nedalekého cikovského Ležákova mlýna pochází slavná postava selského povstání na Litomyšlsku roku1680 - mlynář Lukáš Pakosta (na mlýně je umístěna pamětní deska). Ze stejného mlýna pochází také profesor František Xaver Boštík - spisovatel a básník, který zemřel v roce 1964 v Chotěboři a jeho synovec světoznámý akademický malíř, ilustrátor a restaurátor Václav Boštík, který žil a v roce 2005 zemřel v Praze.
Ve středu obce u křižovatky směrem na Sebranice je možné si všimnout kříže „U Černého mlýna“. Jeho označení je odvozeno od místního názvu mlýna, který se zde dříve nacházel. Pískovcový kříž se sousoším zobrazujícím scénu Kalvárie byl vztyčen roku 1830. Na Podlubníčku v údolí Lubenského potoka stojí za zmínku pramen Barborka se stejnojmennou sochou světice. V místní části na Krásňovsi můžeme obdivovat kapli Nalezení sv. Kříže postavenou roku 1894, pomník padlým z I. světové války se sochou sv. Václava a se jmény 34 padlých místních občanů z roku 1929, dále se zde nachází charakteristická budova bývalé základní školy z roku 1910 s pamětní deskou místního legionáře Švece. Mezi místní části Krásňoves a Víska jistě nepřehlédneme skupinu pěti mohutných prastarých veských lip s křížem, které byly vyhlášeny památnými stromy. Přibližně okolo roku 1645 – tedy téměř na konci 30-ti leté války, došlo v tomto prostoru k bitvě mezi rakouským císařským vojskem a švédským vojenským oddílem.
Zajímavá je i menší jeskyně v blízkosti obce v polích mezi Podlubníčkem a Cikovem, zvaná „Propadlisko“. Jeskyně je registrovaná a chráněná v rámci Natury 2000. Jeskyně není volně přístupná, protože zde hnízdí náš nejmenší netopýr – vrápenec malý přibližně v počtu 300 jedinců.